PRÓCHNO

 

PRÓCHNO

Źródło: Australian National University za SciTechDaily


For the original text in English, please click here


Portal SciTechDaily donosi w dniu 20 września za Australian National University:
"Nowe badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców wykazują, że rozkładające się drewno uwalnia rocznie na całym świecie około 10,9 gigaton węgla, co odpowiada to mniej więcej 115% emisji z paliw kopalnych. "
Czyżby "Niewygodna prawda" nadawała się do poprawki? No i co na te nowiny Alfred N.?

Wkład owadów w całkowity rozkład martwego drewna leśnego


Współautor studium, profesor David Lindenmayer z Australian National University, twierdzi, że po raz pierwszy naukowcy byli w stanie określić ilościowy udział martwego drewna w globalnym obiegu węgla. „Do tej pory niewiele było wiadomo na temat roli martwych drzew. Wiemy, że żywe drzewa odgrywają kluczową rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla z atmosfery. Ale co się stanie, gdy te drzewa się rozłożą? Okazuje się, że ma to ogromny wpływ na emisją węgla. Rozkład drewna jest napędzany przez naturalne procesy, w tym temperaturę i owady.  Recykling składników odżywczych to niezwykle ważny proces w lasach, który nie może się odbyć bez owadów drążących drewno, takich jak chrząszcze z rodziny kózkowatych” – powiedział.

„Wiedzieliśmy, że owady, takie jak termity i drążące drewno chrząszcze, mogą przyspieszać rozkład martwego drewna, ale do tej pory nie wiedzieliśmy, jak bardzo przyczyniają się one do globalnego uwalniania węgla z martwego drewna” – dodała współautorka badań, dr Marisa Stone z Griffith University.

„Owady odpowiadają za 29% corocznego uwalniania węgla z martwego drewna. Jednak ich rola jest nieproporcjonalnie większa w tropikach, natomiast ma niewielki wpływ na regiony o niskich temperaturach.

Tym ogromnym przedsięwzięciem badawczym objętych zostało 55 obszarów leśnych na sześciu kontynentach. Zespół naukowców zbadał drewno ponad 140 gatunków drzew, aby określić wpływ klimatu na tempo ich rozkładu. "Połowa drewna została umieszczona w klatkach z siatki, które chroniły je przed owadami, co pozwoliło nam ustalić ich wkład” – wyjaśnił profesor Lindenmayer.

„Odkryliśmy, że zarówno tempo rozkładu, jak i udział owadów są w dużym stopniu zależne od klimatu i będą wzrastać wraz ze wzrostem temperatury. Większe ilości opadów przyspieszają rozkład w cieplejszych regionach i spowalniają go w regionach o niższej temperaturze. Lasy tropikalne odpowiadają za 93% całego węgla uwalnianego przez martwe drewno ze względu na jego dużą masę i szybkie tempo rozkładu. W czasach globalnych zmian możemy zaobserwować dramatyczne spadki bioróżnorodności prowadzące w efekcie do zmiany klimatu, a to, jak i utrata owadów, mogą potencjalnie zmienić tempo rozkładu drewna. Za tym postępować będą cykle węgla i składników odżywczych na całym świecie” – powiedział dr Seibold z Politechniki w Monachium.

Badanie zostało opublikowane w Nature.

_____________________________________

Tłumaczenie Krzysztof Onzol

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

NR 1, NR 2 W ANTYKU

JAK DRZEWA KOMUNIKUJĄ SIĘ ZE SOBĄ

APOKALIPSA